10.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЦapoвcка: Poдителите што ќе избepaт печатени yчебници бpзо ќе пocaкaaт дигитални

Цapoвcка: Poдителите што ќе избepaт печатени yчебници бpзо ќе пocaкaaт дигитални

Министерката Мила Царовска тврди дека тие родители и учебници што ќе изберат настава со помош на печатени учебници брзо ќе го сменат својот став, и ќе побараат и тие дигитални.

Во интервју за проектот “25 минути” со Менче Атанасова Точи министерката Царовска покрај за другите теми во врска со состојбата во образованието тврди дека кога родителите и учениците што избрале наставата да ја следат преку традиционалните книги ќе ги видат придобивките од печатени учебници, ќе посакаат и тие да ги заменат со дигитални учебници.

Утре во повеќе градови ќе се случат протести против концептот на Царовска за дигитализација на образованието а во Скопје се очекува и протестен марш.

Целото интервју на министерката што е објавено пред неколку дена во продолжение.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...