14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија Цapoвcка: Poдителите што ќе избepaт печатени yчебници бpзо ќе пocaкaaт дигитални

Цapoвcка: Poдителите што ќе избepaт печатени yчебници бpзо ќе пocaкaaт дигитални

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерката Мила Царовска тврди дека тие родители и учебници што ќе изберат настава со помош на печатени учебници брзо ќе го сменат својот став, и ќе побараат и тие дигитални.

Во интервју за проектот “25 минути” со Менче Атанасова Точи министерката Царовска покрај за другите теми во врска со состојбата во образованието тврди дека кога родителите и учениците што избрале наставата да ја следат преку традиционалните книги ќе ги видат придобивките од печатени учебници, ќе посакаат и тие да ги заменат со дигитални учебници.

Утре во повеќе градови ќе се случат протести против концептот на Царовска за дигитализација на образованието а во Скопје се очекува и протестен марш.

РЕКЛАМА

Целото интервју на министерката што е објавено пред неколку дена во продолжение.

- Реклами -