19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаЛГБТ заедницата разочарана: Во Македонија сеуште сме дискриминирани, се плашеме јавно да...

ЛГБТ заедницата разочарана: Во Македонија сеуште сме дискриминирани, се плашеме јавно да искажеме љубов.

Неприфаќање од најблиските, потсмев од околината, закани, присоци па дури и напади се главните проблеми со кои се соочува ЛГБТ заедницата во земјава, вели активистката Изабела Јакимова. Ова е доказ, дека хомофобијата иако скриена, сепак во големи размери е присутна во нашето општество, вели таа.

Дека ЛГБТ заедницата во земјава се уште живее на маргините на општеството, се согласија и учесниците на денешната онлајн дебата по повод меѓународниот ден за стоп на хомофобијата.

Амбасадорот на ЕУ во Македонија Дејвид Гир оцени дека говорот на омраза во земјава се уште е на високо ниво. Инситуциите се пасивни, а сторителите ретко се соочуваат со лицето на правдата.

Во таа насока министрите и пратениците велат дека преку законски решенија, прават се граѓаните да бидат еднакви пред законот.

Пред 7 месеци беше изгласан законот за заштита од дискриминација, а во собраниска процедура треба да влезе и Законот за матична евиденција со чии измени би се регулирале и прават на транродовите лица.

Инаку денес се одбележува Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата.

извор: тв сител

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...