17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПетар Богојески: Во Македонија ќе забранам носење на бурки во јавна служба...

Петар Богојески: Во Македонија ќе забранам носење на бурки во јавна служба и на јавен простор.

Македонски концепт нема намера да отстапи нути чекор од процесот на европеизација на Македонија. Сите практики и заподно европски вредности, сите закони од најнапредните европски земји да се имплементираат во Македонија.

Тоа подразбира и Закон за заштита на државноста, кој ќе има низа мерки, меѓу која и забрана за носење на бурки во јавна служба, на јавен простор и сл. Мораме да ја заштитиме државата од промоција на насилен верски радикализам, кој не постоел во Македонија ниту за време на Отоманската империја.

Граѓаните ќе препознаат дека ние сме единствената структура во земјата која е отворена за забрана за бурки во Македонија, да предложиме Закон за заштита на државноста на Републиката. Ќе се научиме на граѓанска држава. Се европеизираме. Европските стандарди ги пресликуваме во Македонија. Европски стандард е слобода на верски убедувања, а не промоција на верски радикализам. Дел од невладините организации работат за надворешни структури, за Саудиска Арабија, се носат огромни пари од таму, се злоупотребува религијата и верските објекти. За еден млад образован човек од Чаир да отиде во ИСИС и таму да убива деца во име на исламот и да се врати во Скопје и Македонија тоа да го толерира – тоа е недозволиво“ – вели Петар Богојески, Македонски концепт во Студио 10 на ТВ24

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...