19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Фотографија од „Св.Јован Канео” Oхрид, победник во серијата фотографии од патувања на...

Фотографија од „Св.Јован Канео” Oхрид, победник во серијата фотографии од патувања на лондонски „Тајмс

Translate (Eng):[gtranslate]

Црквата „Свети Јован Канео”, едно од најрепрезентативните обележја на Охрид, е мотивот на наградената фотографија што ја додели вчерашното издание на неделното издание на лондонскиот весник „Тајмс”.

Станува збор за фотографија на Стив и Џин Куртек, испратена до весникот на отворениот конкурс за најдобра фотографија, за потребите на специјалното издание за патувања „Treilfinders”.

 

РЕКЛАМА

Победниците на серијата седмични фотографии влегуваат во трка за финалната награда што ќе биде прогласена дополнително.

Охрид или балканскиот Ерусалим, како што го нарекуваат многумина изобилува со цркви и природни убавини кои заедно со неповторливиот амбиент што го дава Охридското Езеро честопати е мотив на фотографии објавувани во најпознатите светски дневни весници и престижни специјализирани списанија.

- Реклами -