30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаСветНики, презентерката на Евросонг е трансродово лице

Ники, презентерката на Евросонг е трансродово лице

Ники де Јагер, популарна блогерка од Холандија, која стекна светска слава со своите видеа за шминкање, а која е презентерка на Евровизија 2021 во Ротердам, всушност е трансродово лице.

Со свои 27 години, таа веќе има зад себе има завидна кариера и соработки со голем број на познати ѕвезди, за кои работи како професионален шминкер. Во 2017 година списанието ,,Форбс” ја стави во листата на десет најпознати инфлуенсери за шминкање, има освоено низа на награди на натпревари за шминкање, и е амбасадор на многу брендови. Во видео објавено на нејзиниот Јутјуб канал во јануари 2020 година, таа ја изненади светската јавност, кога откри дека направила промена на полот.

-Транзицијата ја минав во тинејџерските денови. Јас сум трансродово лице, и сакав тоа да и го откријам на јавноста еден ден. Но, бев уценувана од одредено лице дека ќе го открие мојот пол од раѓање, па затоа решив тоа да го направам самата – раскажа Ники во видеото насловено „I’m Coming Out”.

Пред две години таа се сврши со нејзиниот партнер Дилан, за кого вели дека и е најголема поддршка во животот.

Вики Клинчарова FOKUS

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...