19.6 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Понудена гаранција од речиси 11 милиони евра-Мијалков излегува од притвор?

Понудена гаранција од речиси 11 милиони евра-Мијалков излегува од притвор?

Translate (Eng):[gtranslate]

Обвинителството дало согласност за Мијалков да се брани од слобода по гаранција од речиси 11 милиони евра

Екс директорот на УБК, Сашо Мијалков добил позитивно мислење од Обвинителството за гонење на Организиран криминал и корупција на барањето за излегување од притвор, пренесува телевизија Телма.

За телевизијата од прес службата на Кривичниот суд истакнале дека се уште не е комплетиран предметот со позитивното мислење на судот и дека веројатно нема да има одлучување.

РЕКЛАМА

Одбраната на Мијалков тврди дека со барањето за ослободување од притвор поднесена била и гаранција во недвижности со вредност од седум милиони евра. Доколку Мијалков избега, кауцијата ќе биде запленета од државата.

Инаку, Мијалков е во истражниот затвор Скопје од 23-ти февруари, а досега беа донесени и две првостепени пресуди за затворска казна во времетрање од 12 и 8 години.

- Реклами -