12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Филипче: Да се дозволат свадби, но маските на отворено да продолжат да...

Филипче: Да се дозволат свадби, но маските на отворено да продолжат да се носат !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Маските треба да продолжат да се носат и понатаму и се уште е рано да се тргнат како мерка. Угостителските објекти да продолжат да работат само надвор, а по подолго време треба да се дозволат свадби со протоколи во однос на пополнетост на капацитети во надворешни услови, а не и внатре. Евентуално може да се излезе во пресрет на барање за зголемување на бројот на посетители на една маса, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Ако и понатаму продолжат да се намалуваат бројките на заразени со коронавирусот, Филипче смета дека тоа е разумно и има логика да се ипмлементира од почетокот на јуни, но, како што рече, не може да тврди дека ќе биде така бидејќи за тоа треба да одлучи Комисијата за заразни болести.

Според Филипче, сите други протоколи во однос на организација на настани се многу соодветни и треба да продолжат и понатаму да се спроведуваат.

РЕКЛАМА

Тој изрази надеж дека бројките ќе продолжат да се намалуваат и оти потоа ќе може да се размислува и зборува за олабавување на мерките. Посочи дека треба да продолжи и понатаму одржувањето на настани со 30 отсто исполнетост на капацитетот во затворени услови или 50 отсто надвор.

- Реклами -