27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Брисел именуваше метро станица по Есма Реџепова, кралица на pомската песна

Брисел именуваше метро станица по Есма Реџепова, кралица на pомската песна

Translate (Eng):[gtranslate]

Метро станица во Брисел, Белгија е именувана според легендарната кралица на Ромската песна, Есма Реџепова. Одлуката доаѓа со цел да им се оддаде почит на жените кои придонеле во обликувањето на историјата на Европа, пренесуваат белгиските медиуми, објави Фокус.

-Ја редизајниравме мапата на метрото во Брисел, со цел да им оддадеме почит на овие жени, кои ја обликуваа Европската историја. Само две станици во Брисел беа именувани според жени, кога се улиците во прашање, дури 14 пати повеќе се сретнуваат имиња на мажи, отколку на жени, а во Париз само четири од вкупно 302 метро станици се именувани според жени – велат од здружението ,,Пријатели на Европа” кои стојат зад проектот.

Музичарот Симеон Атанасов, кој е едно од децата кои ги одгледа Реџепова, и кој до крајот на нејзиниот живот и беше менаџер, вели дека е почестен од овој гест.

РЕКЛАМА

Текстот во целост на: Фокус.

- Реклами -