15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Свет Спремајте ги куферите: Малта ќе им доделува ваучери од 200 евра на...

Спремајте ги куферите: Малта ќе им доделува ваучери од 200 евра на туристите што ќе ја посетат летово

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата на Малта соопшти дека ќе одвои 50 милиони евра за ваучери со цел да се зголеми потрошувачката во земјата.

Според предвиденото, по 100 евра ќе добие секој граѓанин постар од 16 години, за да се врати економијата погодена од пандемијата.

Малта, која се обидува да ја поттикне туристичката потрошувачка, минатиот месец им понуди на туристите до 200 евра доколку останат најмалку три дена на медитеранскиот остров. Сумата зависи од рангот на хотелот во кој престојуваат туристите.