20.2 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаХрватскиот претседател не попушта и со јасна порака до ЕУ и Бугарија:...

Хрватскиот претседател не попушта и со јасна порака до ЕУ и Бугарија: Доста ја „шутиравте“ Македонија!

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ не попушти под притисоците на Софија после неговата изјава за бугарската блокада на интеграцијата на Македонија во Европската унија.

„Се навикнаа да ја третираат Македонија како “side kick”, како некој што го шутираш и ако имаш некаков внатрешно-политички проблем кој не можеш да го решиш, тогаш секогаш можеш да удриш по Македонија. Тоа не е во ред“, јасно порача Милановиќ, притоа не попуштајќи на притисоците од Софија.

Да потсетиме, бугарските власти ја повикаа хрватската амбасадорка во Софија, Јасна Огњановац на разговор во бугарското МНР откако Милановиќ отворено започна да ја брани Македонија.

Во понеделникот на самитот на процесот Брдо-Бриони, Милановиќ упати низа на критрики кон контроверзната политика на Бугарија која отворено се меша во внатрешните работи на Македонија и упорно се обидува да ги измени историските факти.

„Тие играат многу примерно и според правилата. Тие ги исполнија сите демократски услови што може да се замислат, тоа е мултинационална заедница во која има многу Албанци и таа соработка е примерна. Ова не се прави во 21. век. Апсолутно не е основа за утрешниот соживот во Европската унија“, порача Милановиќ.

Тој нагласи дека само го кажува тоа што го мислат сите и ги повика и останатите државници да се осмелат да го кажат тоа јавно.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...