27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Циркуз: Фондот за здравствено осигурување постави непостоечки број, а ве повикува да...

Циркуз: Фондот за здравствено осигурување постави непостоечки број, а ве повикува да пријавите проблем??

Translate (Eng):[gtranslate]

Фондот за здравствено осигурување ги повикува граѓаните да пријават проблем. Сето тоа би било во ред, доколку бројот не беше непостоечки.

Граѓаните се жалат дека не можат да стапат во контакт на ниту еден начин со Фоднот за здравство.

„Фондот за здравствено осигурување на веб страницата има промотивен банер на кој повикува граѓаните да се информираат за нивното здравствено осигурување, но бројот кој е напишан е непостоечки“, истакна репортерката на ТВ21.

РЕКЛАМА

Меѓудругото на банерот повикуваат граѓаните да се информираат за различни проблем кои се соочуваат и тоа:

Како до свој избран (матичен) лекар и како да го замените ако не сте задоволни со услугата?
Дали, колку и за што треба да платите при преглед на третман кај Вашиот избран лекар?
Дали издадените рецепти и упати од избраниот лекар треба да ги платите?
Дали и колку треба да платите партиципација за лекот кој Ви е потребен?
Како најбрзо до рефундација на Вашите средства за лекови, потрошен материјал, ортопедски помагала и слично.
Од Фондот за здравствено осигурување велат дека проблемот ќе се реши за две недели. Додаваат на бројот 0800 33 222 може да се звони само од фиксен, не и од мобилен телефон. За неколку дена ќе бидат објавени два броја кои ќе бидат функционални за граѓаните во секое време, велат од Фондот за ТВ21.

- Реклами -