28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЖители на струшкото село Модрич излегоа на протест: Oвој пат го имаме...

Жители на струшкото село Модрич излегоа на протест: Oвој пат го имаме ние лично правено, а ни го искршија натоварени 50 тонски камиони..

Жители на селото Модрич, струшко денес излегоа на протест.

Револтирани се поради тоа што, како што велат, им се уништува патот од камионите на концесионер тешки 50 тона натоварени со дрва кои ги сечат од шумата од Дебар.

-Патот сами си го направивме, концесионер доаѓа со натоварени 50 тонски камиони и истиот го уништува. Проблемот постои со години, уште од претходната година ни беше кажано од страна на концесионериот дека истиот ќе биде саниран но од тоа се уште ништо нема, вели жител на село Модрич за Курир.

 

Како што вели жителот за Курир, граѓаните повеќе не може да го трпат ова бидејќи доаѓа и до попречување на селскиот туризам.

-Мештаните се многу изреволтирани, никој нема слух за овој проблем и затоа излегуваме на протест, посочи тој вчера.

Модрич е инаку село во областа Дримкол, во Општина Струга, на патот помеѓу градовите Струга и Дебар.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...