23.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија До кога новинарите ќе живеат во страв?!- По втор пат уништен автомобилот...

До кога новинарите ќе живеат во страв?!- По втор пат уништен автомобилот на новинарката на неделникот Фокус, Вики Клинчарова.

Translate (Eng):[gtranslate]

Здружението на новинарите на Македонија ЗНМ го осудува оштетувањето на возилото на новинарката на неделникот Фокус, Вики Клинчарова и го оценува како директен атак врз слободата на говорот и правото на информирање.

Колешката Клинчарова, на која вчера непознати сторители со остар предмет го оштетиле нејзиното возило, минатата недела добила закани од лице со криминално досие поради објавен текст во неделникот.

Разочарани сме од бавната реакција на полициската станица во Неготино, која испуштила веднаш да го повика на разговор лицето што упатувало закани на новинарката, со објаснување дека било празник.

РЕКЛАМА

Политичката волја на Владата и на новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски да престанат нападите на новинари нема да вроди со плод ако ваквата политика не се спроведе од сите полициски структури.

Најдобра превенција на идни напади на новинари е воспоставување на ефикасен институционален механизам за остро казнување на напаѓачите на новинари. Тоа ќе ги обесхрабри насилниците и ќе создаде безбеден амбиент за работа на новинарите, без кое нема да се подобри состојбата со слободата на медиумите во Македонија.

ЗНМ во последните шест години има регистрирано над 50 напади на новинари, а ниту еден од насилниците не е казнет

Таа сега објави лична непријатна случка, а станува збор за непознати сторители кои се обиделе да го уништат нејзиниот автомобил.

После оваа случка се огласи колешката Вики Клинчарова на нејзиниоот Фб профил:

-Поздрав до баг-рата која по втор пат во три месеци ми ја вандализ -ираше колата. Случајот е пријавен во поли-ција. Во изминатите десет години, ова е можеби десетти пат, како пријавувам атаци од диво пле-ме на надлежни органи.

Ниту еден престапник не беше откриен и изведен пред лицето на правдата. Нап-адот врз медиумските работници е напад врз службено лице, или тоа важи само селективно?

 

- Реклами -