15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија И ова е успех: Македонскиот претставник Васил Гарванлиев заврши предпоследен,во првата полифинална...

И ова е успех: Македонскиот претставник Васил Гарванлиев заврши предпоследен,во првата полифинална вечер

Translate (Eng):[gtranslate]

Евросонг ја објави бодовната листа на полуфиналните вечери. Нашиот претставник Васил Гарванлиев, кој не успеа да се пласира во финалето во вторникот завршил претпоследен, на 15 место со само 23 поени, зад нас е само Ирска со 20 поени.

За Македонија во полуфиналето гласале вака: Хрватска-1, Ирска-2, Романија- 8, а сме добиле само една 12ка и тоа ос Словенија.


Македонското жири во првата полуфинална вечер гласало вака: Шведна-, Норвешка-3, Словенија-3, Кипар-4, Украина-5, Азербеџан-6, Русија-7, Хрватка-8, Малта-10 и највисоките бодови нашето жити и ги доделило на Израел.

РЕКЛАМА

Победник во првата полуфинална вечер била Малта со 325 поени, Хрваткса завршила на 11тото место, додека Словенија на 15.

 

- Реклами -