12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Во Охрид трет ден по ред нема нови случаи на Ковид-19

Во Охрид трет ден по ред нема нови случаи на Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.418 тестирања, а регистрирани се 7 нови случаи на Ковид-19, сите во Скопје.

Пријавени се вкупно 18 починати лица: 7 лица од Скопје (41г, 54г, 58г, 79г, 81г, 84г и 86г), по 3 лица од Тетово (69г, 72г и 81г) и Гостивар (68г, 68г и 77г), 2 лица од Прилеп (80г и 90г) и по едно лице од Виница (76г), Македонска Каменица (77г) и Дебар (92г).

Од пријавените, 9 лица се починати во домашни, а останатите 9 во болнички услови. Пријавените 9 лица починати во домашни услови се од месец април.

РЕКЛАМА

Регистрирани се 71 оздравени пациенти од: Скопје – 18, Куманово – 15, Битола – 8, Велес – 4, Штип, Кочани и Пробиштип – по 3, Кичево, Радовиш, Делчево и Виница – по 2, Прилеп, Струмица, Неготино, Свети Николе, Валандово, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68412, Активни 1129

Куманово 8805, Активни 257

Прилеп 8283, Активни 122

Тетово 7207, Активни 104

Битола 6286, Активни 183

Велес 5467, Активни 69

Гостивар 5164, Активни 45

Кавадарци 5150, Активни 38

Охрид 4994, Активни 186

Штип 4956, Активни 50

Струмица 4106, Активни 77

Струга 2979, Активни 65

Кочани 2785, Активни 47

Кичево 2550, Активни 74

Гевгелија 2190, Активни 25

Неготино 2182, Активни 21

Свети Николе 1522, Активни 35

Ресен 1233, Активни 33

Крива Паланка 1219, Активни 7

Радовиш 1150, Активни 57

Берово 1027, Активни 4

Делчево 971, Активни 25

Дебар 939, Активни 5

Виница 881, Активни 47

Пробиштип 789, Активни 11

Валандово 665, Активни 4

Богданци 493, Активни 3

Крушево 489, Активни 22

Демир Хисар 397, Активни 18

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 373, Активни 20

Македонски Брод 358, Активни 2

Пехчево 268, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 12

Дојран 132, Активни 0

Фото Архива

- Реклами -