19 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија 28 годишен ТикТокер од Тетово заработи кривична пријава..

28 годишен ТикТокер од Тетово заработи кривична пријава..

Translate (Eng):[gtranslate]

СВР Охрид, до основното јавно обвинителство во Тетово, поднесе кривична пријава против В.А.(28) од селото Церово, општина Желино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на лажен профил на социјалната мрежа „ТикТок“ поставил содржина со која ширел расистички и ксенофобичен материјал кој, промовира и поттикнува омраза, дискриминација и насилство.

РЕКЛАМА
- Реклами -