19 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Забава Поглед кон иднината: Австралија го доби првото возило кое се движи со...

Поглед кон иднината: Австралија го доби првото возило кое се движи со помош на човечки измет !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Поглед за иднината и дополнителен извор на енергија
Австралија го доби првото возило кое се движи со помош на човечки измет!

Компанијата „Urban Utilities“ од Бризбејн претстави модифициран Hyundai Konа, чии батерии се напојуваат со електрична енергија добиена од рециклиран отпад од канализација.

Веста можеби звучи бизарно, но претставува едно од ставовите за технолошката иднина и можен извор на дополнителна енергија.

РЕКЛАМА

Без смрдеа
Едно лице во текот на денот може да „произведе“ доволно енергија за кросоверот да помине 450 метри, додека целиот опсег бара напор од 1000 луѓе.

Претставници на „Urban Utilities“ истакнуваат дека љубопитните луѓе често ги прашуваат дали има смрдеа од измет во автомобилот.

– Среќни сме што можеме да кажеме, не – одговараат тие.

Оваа компанија, патем, се занимава со одржување на канализациони системи во државата Квинсленд.

- Реклами -