15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Зборови на Свети КИРИЛ ОД ГЛАГОЛИЦАТА од 9ти век-"Зарем сонцето не не...

Зборови на Свети КИРИЛ ОД ГЛАГОЛИЦАТА од 9ти век-“Зарем сонцето не не грее сите исто” на приемот кај Папата

Translate (Eng):[gtranslate]

Во везот на велот е испишана реченицата „Зарем сонцето не нè грее сите“, креација на Лидија Георгиева објави смарт сдк.мк

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, носеше дводелен костим со симболика, креација на дизајнерката Лидија Георгиева, на чествувањето на Свети Кирил и Методиј во Рим и официјалната посета на Ватикан.

Почитувајќи ги строгите протоколи за дрескод на аудиенцијата кај папата Фрањо, таа носеше црн формален костим со долги ракави и вел со кој се покрива главата. Костимот е збогатен со стилизиран вез, инспириран од орнаментиката на старословенските ракописи, поточно елемент од Псалтир со последование, кој датира од 16. век.

РЕКЛАМА

Претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска и државна делегација се во официјална посета на Ватикан

Од посебно значење, како што ни рече реномираната дизајнерка, е симболиката вметната во везот на велот, кој ја содржи реченицата „Зарем сонцето не нè грее сите“, испишана на глаголица.

прочитајте повеќе во смарт сдк.мк

- Реклами -