26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаРамис Мерко заедно со полицијата ќе се справува со питачите во Струга.

Рамис Мерко заедно со полицијата ќе се справува со питачите во Струга.

На покана на градоначалникот на Струга, г. Рамис Мерко, денес се одржа средба помеѓу градоначалникот, директор на Центарот за социјална работа, г. Мехмед Халили, командирот на полицијата г. Абдулќерим Камбери и раководителот на единицата за внатрешни работи во Струга, г. Дритан Ајро.Целта на состанокот беше загриженоста на граѓаните за големиот број питачи во градот.

Ова прашање претставува загриженост во текот на целата година, но во текот на летната сезона тие го окупираат градот Струга и ситуацијата станува уште потешка.

Се одлучи од следната недела, односно почетокот на јуни да започне акцијата за отстранување на питачи и нивно сместување во соодветни простории.

Истовремено, апелираме до граѓаните да ја зачуваат својата солидарност кога станува збор за злоупотреба и развој на овој нелегален бизнис.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...