12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Шилегов се пофали со диносаурсите вредни 320.000 евра- Дино паркот се отвора...

Шилегов се пофали со диносаурсите вредни 320.000 евра- Дино паркот се отвора вечерва, а од утре и за посетители…

Translate (Eng):[gtranslate]

41 диносаурс се дел од новиот Дино парк распоредени на површина од 2000 метри квадратни, а чинат 320 000 евра.

Дино паркот е веднаш до зоолошката градина во Скопје.

Официјално се отвора вечерва, а од утре и за посетители. Цената на билет ќе чини 50 денари. Се очекува да биде туристичка атракција како за домашни посетители, така и за странски туристи.

РЕКЛАМА

„Станува збор за околу 40 фигури од различен период од развојот на диносаурсите. Самиот Дино парк е од забавен карактер, но и од едукативен карактер. Се потрудивме диносаурсите да бидат во што е можно поавтентична средина , како што и живееле, самиот амбиент е на едно сериозно високо ниво“, вели Петре Шилегов.

- Реклами -