14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија Матурантот Бесар Исмаили пример за млад земјоделец во Македонија.

Матурантот Бесар Исмаили пример за млад земјоделец во Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во село Чифлик, Општина Сопиште живее семејството Исмаили кои обработуваат 10 хектари под јагоди, домати, компири, а имаат и насад со цреши.

Малку е да се каже дека се вредни, сликите зборуваат за тоа, но вниманието ни го привлече скромниот матурант, Бесар, кој со мерак работи на нивите, особено кај јагодите, а на училиште реди петки.

-Кога сум втора смена во училиште, прво рано сабајле доаѓам кај јагодите, а после се вклучувам на онлајн настава. Просекот ми е 5.00. Ја сакам и струката која ја учев, сообраќаен техничар, но многу го сакам и земјоделското производство – вели за Агротим Бесар.

РЕКЛАМА

Во работата се вклучени целото семејство, и произведуваат различни култури. За јагодите вели дека не се тешки за производство но мора да се биде внимателен и секојдневно да се биде во насадот.

-За да произведеш вакви убави и квалитетни јагоди, мора да се вложи многу работа и тоа секојдневно. Имаме систем капка по капка и тоа е многу важно за ова производство, мора наводнување. Исто така и прихрана и заштита, за да се извади ваков квалитет кој нема проблем за пласман – вели Бесар.

Во производството користат покривка од слама која има двојна улога, штити од мраз во текот на зимата, а потоа овозможува да нема кал и да бидат јагодите чисти.

За цена и пласман вели дека е добро, задоволни се. Скоро секоја година јагодите ги продаваат на трговец од нивното село кој ги пласира на косовскиот пазар.

За повеќе детали и фотографии кликнете на Агро Тим

- Реклами -