27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Ви ветувам дека оваа година струјата нема да поскапи, здравје до...

Заев: Ви ветувам дека оваа година струјата нема да поскапи, здравје до година ќе размислуваме на оваа темаа !!!

Премиерот Зоран Заев кажа дека годинава не очекува да порасне цената на струјата, зборувајќи за инвестициите во енергетскиот систем во рамките на Интервентниот план за инвестиции 2021-2026, кој денеска го претставуваше на прес-конференција во Владата, заедно со министрите од економските ресори.

„Инвестициите во обновливи избори на енергија треба сите да се знаат дека ќе ги чинат граѓаните како што е секаде низ светот, бидејќи ако сакаме здрава, зелена енергија таа чини поскапо. Но, државата ќе развие мал милион планови, посебно за социјално помагање на сиромашните граѓани преку посебни програми, каде што директно ќе интервенираме за да можат да го поднесат идниот раст на цените на струјата. Оваа година, уште еднаш напоменувам, не очекуваме раст на цената струјата заради тоа што имаме соодветни политики да правиме меко спуштање на либерализацијата во време кога приватните компании веќе се на слободниот пазар и не ја покриват празнината што се јавуваше за покривање на цената на струјата за домаќинствата“, изјави Заев.

Но, вели тој, со соодветни стратегии поставени од државата ќе бидат предизвикани сериозни инвестиции во фотоволтаици, ветерници и гасни централи за да може соодветно да се направи транзиција на македонскиот енергетскиот систем.

Вкупната вредност на Интервентниот план за инвестиции 2021-2026 изнесува повеќе од осум милијарди евра, кажа Заев на презентацијата.

Над половина од оваа сума, како што кажа тој, се приватни инвестиции или грант донации од ЕУ, концесии и јавни приватни партнерства, во износ од 4,2 милијарди евра. Државни пари од буџетот, заедно со кредитни линии, ќе учествуваат со 3,8 милијарди во овој инвестициски план од 8 милијарди на Владата.

Заев рече и дека моментов се постигнати договори или се пред постигнување договори за 30 нови странски инвестиции во ТИРЗ-овите и во индустриските зони.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...