16.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Мирни раце на докторите: Во Македонија ќе се изврши третата трансплантација на...

Мирни раце на докторите: Во Македонија ќе се изврши третата трансплантација на срце и бубрези-40 годишна жена е новиот донор.

Translate (Eng):[gtranslate]

Започна процесот за третата трансплантација на срце во историјата на нашата земја каде на двајца пациенти ќе им се трансплантираат бубрези од мртов донор чие семејство даде согласност да се донираат органите на пациентот, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.
–Утрово во 6:33 часот започна процесот за третата трансплантација на срце во историјата на нашата земја. На двајца пациенти ќе им се трансплантираат бубрези. Доцна синоќа заедно со моите колеги Националната координаторка за трансплантација доц. д-р Маја Мојсова Мијовска тимот кардиохирурзи проф. д-р Сашко Јовев, академик Жан Митрев, д-р Марјан Шокаровски, д-р Васил Папестиев, д-р Тања Анѓушева ги направивме подготовките за трансплантација на срце и бубрези од мртов донор чие семејство даде согласност да се донираат органите на пациентот. На тимовите лекари кои ќе ги вршат трансплантациите им посакувам многу .Да им држиме среќа

 

РЕКЛАМА
- Реклами -