15.3 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Охриѓанецецот д-р Шокаровски во тимот кој ја врши третата трансплантација на срце

Охриѓанецецот д-р Шокаровски во тимот кој ја врши третата трансплантација на срце

Translate (Eng):[gtranslate]

Медицинскиот тим, меѓу кои и охриѓанецот д-р. Марјан Шокаровски, ги започнал подготовките синоќа откако семејството на мртвиот донор дало согласност да се донираат органите.

“Во тек е трансплантација на срце која ја прават колегите кардиохирурзи проф. д-р Сашко Јовев, академик Жан Митрев, д-р Марјан Шокаровски, д-р Васил Папестиев, д-р д-р Никола Христов, д-р Тања Анѓушева, анестезиолозите д-р Стефанија Хаџиевска, д-р Надица Мехмедовиќ, д-р Весна Митасова, д-р Јасмина Илиевска, како и тим на перфузонисти, инструментари, медицински сестри. Ова е трета трансплантација на срце во историјата на нашата земја”, напиша министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ohrid24

РЕКЛАМА
- Реклами -