14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија ОТВОРЕНИ 23 КИЛОМЕТРИ ОД НОВИОТ ПАТ ШТИП-РАДОВИШ, ТРЕБА ДА СЕ ИЗГРАДАТ УШТЕ...

ОТВОРЕНИ 23 КИЛОМЕТРИ ОД НОВИОТ ПАТ ШТИП-РАДОВИШ, ТРЕБА ДА СЕ ИЗГРАДАТ УШТЕ 16

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска се пушта во сообраќај главната делница од експресниот пат Штип-Радовиш, од обиколницата Југ-Штип до Бучим, во должина од 23 километри. Должината на целиот пат Штип-Радовиш ќе изнесува 39 километри.

Од Министерството за транспорт и врски соопштуваат дека оваа делница е изградена пред рокот, а во наредниот период, изведувачот „Страбаг“ ќе работи на двете одвоени делници, од Три Чешми до обиколницата Југ-Штип и од Бучим до Радовиш, во вкупна должина од 16 километри.

Експресниот пат има две ленти со широчина од 3,5 метри, а располага и со два метра простор од двете страни, предвиден за застанување на патот. Досега се изградени речиси сите планирани 11 мостови, три надвозници и два подвозника, како и 23 пропусти. Максимално дозволената брзина е 110 километри на час објави сдк.мк

РЕКЛАМА
- Реклами -