19 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Прерано починатиот Д-р Трајче Нешковски добитник на највисокото признание на Лекарската комора

Прерано починатиот Д-р Трајче Нешковски добитник на највисокото признание на Лекарската комора

Translate (Eng):[gtranslate]

Млад лекар во подем со голем потенцијал, искрено посветен на работата, од кој младите лекари треба да учат што значи доктор. Ова за прерано починатиот доктор Трајче Нешковски го кажа д-р Даница Милевска Поповиќ, објавувајќи ја одлуката на комисијата да му го додели највисокото признание на Лекарската комора на Македонија – плакетата Свети Наум Охридски.

Одлуката беше соопштена на одбележувањето 29- годишнината од основањето на оваа професионална докторска асоцијација со јавни овластувања.

-Трајче Нешковски беше млад лекар во подем со голем потенцијал, исклучителен квалитет, посветен на работа. Прераната смрт застана на патот на неговите успеси и подеми. Д-р Нешковски останува светол пример од кој младите треба да учат што значи да се биде доктор, рече д-р Милевска Поповиќ.

РЕКЛАМА

Беше прикажано и кратко видео, како сведоштво за прерано згаснатиот живот на д-р Нешковски, изработено од неговата колешка д-р Сузана Арбутина.

32-годишниот д-р Трајче Нешковски беше специјалист интернист од Клиниката за пулмоалергологија и дел од тимот кој работеше во Козле. Почина во сообраќајна несреќа во Скопје, на враќање од дежурство.

-Луѓето како него не умираат, рече неговата колешка, Ема Нешковска.

ммс

- Реклами -