11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаПрерано починатиот Д-р Трајче Нешковски добитник на највисокото признание на Лекарската комора

Прерано починатиот Д-р Трајче Нешковски добитник на највисокото признание на Лекарската комора

Млад лекар во подем со голем потенцијал, искрено посветен на работата, од кој младите лекари треба да учат што значи доктор. Ова за прерано починатиот доктор Трајче Нешковски го кажа д-р Даница Милевска Поповиќ, објавувајќи ја одлуката на комисијата да му го додели највисокото признание на Лекарската комора на Македонија – плакетата Свети Наум Охридски.

Одлуката беше соопштена на одбележувањето 29- годишнината од основањето на оваа професионална докторска асоцијација со јавни овластувања.

-Трајче Нешковски беше млад лекар во подем со голем потенцијал, исклучителен квалитет, посветен на работа. Прераната смрт застана на патот на неговите успеси и подеми. Д-р Нешковски останува светол пример од кој младите треба да учат што значи да се биде доктор, рече д-р Милевска Поповиќ.

Беше прикажано и кратко видео, како сведоштво за прерано згаснатиот живот на д-р Нешковски, изработено од неговата колешка д-р Сузана Арбутина.

32-годишниот д-р Трајче Нешковски беше специјалист интернист од Клиниката за пулмоалергологија и дел од тимот кој работеше во Козле. Почина во сообраќајна несреќа во Скопје, на враќање од дежурство.

-Луѓето како него не умираат, рече неговата колешка, Ема Нешковска.

ммс

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...