28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПравила за пристојно однесување во Дино паркот има, но нема кој да...

Правила за пристојно однесување во Дино паркот има, но нема кој да ги почитува

Дино паркот во скопската зоолошка градина е вистинска атракција за посетителите, а за тоа доволно зборуваат и бројните фотографии на социјалните мрежи, како и општата заинтересираност за посета.

Но, дури ни една ваква атракција не можеше да помине без изолирани инциденти на непристојно и несоодветно однесување на граѓаните кон инвентарот. Од ЗОО Скопје повеќепати ги предупредувале родителите и децата дека макетите на диносаурусите можат да се допрат, но не и да се уништуваат.

На Твитер пак, се појави и фотографија каде дете уринира точно пред еден од диносаурусите, додека родителите стојат покрај него без да преземат ништо. Оваа фотографија предизвика бројни реакции на Твитер. Дел ја осудија постапката, друг дел ги осудија оние кои осудуваат, но она што останува е лошиот пример и одобрувањето од страна на возрасните, помладите посетители да се однесуваат онака како што сакаат во Зоолошката градина.

Истовремено, постојано се предупредува да не се хранат животните, но сведоци сме како тоа постојано се случува. Правила има, но нема кој да ги испочитува.

skpje.info.mk

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...