9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија 360: Гордана Силјановска можна кандидатка на ВМРО ДПМНЕ за уставна судијка

360: Гордана Силјановска можна кандидатка на ВМРО ДПМНЕ за уставна судијка

Translate (Eng):[gtranslate]

Откако вчерашната тензична седница на собраниската Комисија заврши без официјални предлози за кандидати за уставни судии, извесно е дека изборот на наследници на судиите Елена Гошева, Сали Мурати и Никола Ивановски нема да се случи на пленарната седница што почнува денеска.

Претседателот на Комисијата за избори и именувања Костадин Костадинов најави дека дополнително ќе закаже продолжение на седницата на ова тело, на која треба да се затворат и други кадровски прашања. Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, пак, во изјава за „360 степени“ не негираат дека би дале и свои предлози за кандидати за уставни судии, на продолжението на комисиската седница, кое очекуваат да се одржи откако, како што велат, „ќе легне прашината“ од вчерашното тензично заседание.

Неофицијално, како можна кандидатка за уставна судијка, предложена од опозицијата, се спомнува актуелната пратеничка и кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори во 2019 година, Гордана Силјановска-Давкова, која инаку е универзитетска професорка по уставно право.

РЕКЛАМА

Не се исклучува можноста вакво решение да биде прифатливо и за СДСМ, иако оттаму велат дека право на мнозинството е да предложи и поддржи кандидати за кои смета дека би биле најсоодветни и најкомпетентни за функцијата. За избор на нови уставни судии се потребни 61 глас, кои власта ги има на располагање. Поради тоа, покрај Иванова, како втор кандидат се споменува адвокат од Битола, кој исто така има поддршка од СДСМ, додека третото испразнето место би било пополнето со истакнат правник од помалите етнички заедници.

Инаку, Силјаноска е единствената пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ која гласаше против Законот за легализација на дивоградби, во чие донесување учествуваа и владејачките СДСМ и ДУИ, по договорот што беше постигнат на премиерот Зоран Заев со опозицискиот лидер Христијан Мицкоски.