14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија 47 годишна жена од Гостивар ставала фотографии на Фејзбук од малолетни девојчиња,...

47 годишна жена од Гостивар ставала фотографии на Фејзбук од малолетни девојчиња, па му пишувала на повозрасни мажи..

Translate (Eng):[gtranslate]

Гостиварското обвинителство поведе постапка против 47-годишна гостиварка за која постои основано сомнение дека злоупотребила лични податоци со тоа што во неколку наврати преземала фотографии од Фејсбук профилот на малолетничка и ги прикачувала на нејзиниот личен прифил.

Како што стои во соопштението од Јавното обвинителство, на така преземените фотографии, осомничената додавала недолични и лажни коментари, кои што предизвикале чувство на омаловажување на малолетничката и нејзината мајка.

Осомничената се товари дека го сторила кривичното дело „злоупотреба на лични податоци“ поради тоа што, како што се маведува во соопштението, без согласност, на 14 и 15 мај 2021 година, во неколку наврати ги сторила горенаведените активности казниви според член 149 став 1 од Кривичниот законик.

РЕКЛАМА
- Реклами -