22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаЗабаваНашиот Евровизиски претставник Васил: Сакам да бидам пример за младите деца. ВИДЕО

Нашиот Евровизиски претставник Васил: Сакам да бидам пример за младите деца. ВИДЕО

Васил Гарванлиев (Струмица, 2 ноември 1984) — македонски пејач, баритон. Беше одбран да ја претставува Македонија со песната You на изборот за песна на Евровизија 2020 во Ротердам, пред да биде откажано шоуто. Настапувал со многу познати ѕвезди како Нели Фуртадо, Џули Ендрјус, „Њу кидс он д блок“, Енрике Иглесијас, Селин Дион и др.

Гарванлиев е роден во Струмица на 2 ноември 1984 година. На музичката сцена првпат се појавува на 7 години, а со детската песна „Марионка“ со која настапил на Златно Славејче, станал популарен, а песната станала евергрин. На 10 годишна возраст се преселил со семејството во САД.

Кога имал 17 години, неговото семејство било депортирано од САД. Во Чикаго, пред да почне да се занимава со оперската музика, тој пеел поп соло. Потоа живеел во Милано, Италија. На аудиција во Торонто, во Кралскиот конзерваториум бил примен со целосна стипендија и таму останал 9 години.

Од 2018 година повторно се вратил во Македонија и живее и работи во Струмица.

Тој беше дел од емисијата ,,Бекстејџ“ кади ги сподели емоциите, како поминала Евровизија и уште неколку интересни моменти.

– За мене настапот на Евровизија беше остварување на мојот детски сон, сонував дека еден ден ќе застанам пред таа голема сцена и ќе пејам.

– Не ме обесхрабрува тоа што не поминавме во финалето, јас гордо ја претставував Македонија, Македонската Радиотелевизија, и пред се самиот себе си.

– Самото појавување на сцена, сите тие пресови, сите тие интервјуа, и дружења остануваат врежани засекогаш, јас го дадов максимумот, вели Васил.

-Сакам да сум пример на младите деца, пораките од мајките и децата се фантастични, интервјуто е најубавото нештошто се случи дефинитивно, вели Гарванлиев.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...