16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаЕмануел Макрон до Заев: „Заслужувате да ги почнете преговорите со ЕУ“

Емануел Макрон до Заев: „Заслужувате да ги почнете преговорите со ЕУ“

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вечерва се во Париз на работна средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Таа посета е по повод одбележувањето на 28 години од воспоставувањето дипломатски односи помеѓу Македонија и Франција.

„Посебна чест е да ја оствариме оваа работна вечера во Елисејската палата со претседателот Макрон и со тоа ја изразувам мојата голема благодарност, во име на Владата и граѓаните на С. Македонија“, изјави премиерот пред Елисејската палата, заедно со францускиот претседател Емануел Макрон.

 

Тој посочи дека денешната средба гo збогатува нашите билатерални пријателски врски, во годината кога одбележуваме 28 години од воспоставените дипломатски односи со Република Франција.

„Посебно место во развојот на македонско-француското пријателство има и претседателот Макрон, со неговата јавна поддршка за Договорот од Преспа. Пред нас е самитот на ЕС во јуни и тој е вистинска можност за чекор напред и решение за оттргнување на блокадата на нашиот европски пат. Дијалогот носи решение“.

Францускиот претседател Емануел Макрон порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите.

„Вашата земја заслужува да ги почне преговорите без одложување“, изјави Макрон вечерва на средба со премиерот Заев во Париз.

Пред ветото од Бугарија, Македонија се соочи со вето од Франција. Оваа земја не дозволи Македонија и Албанија да ги почнат преговоирте.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...