15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Забрана за влез на навивачи од Македонија во Холандија за претстојниот меч...

Забрана за влез на навивачи од Македонија во Холандија за претстојниот меч во Амстердам

Translate (Eng):[gtranslate]

Амбасадата на кралството  за македонските навивачи кои веќе се обезбедени со карти и превоз за третиот меч на македонската репрезентација кој го играме во Амстердам. Домаќините не нè примаат.

Македонските навивачи кои планираа да ја бодрат нашата репрезентација против Холандија нема да може да патуваат, затоа што Македонија сè уште е дел од земјите од кои забрануваат да се патува поради пандемијата.

Во листата на безбедни земји од Ковид 19 која е објавена на сајтот на холандската влада се Австралија, Кина, Израел, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд, кои важат за држави со низок ризик од зараза со коронавирус, како и неколку европски земји кои не се членки на ЕУ како Норвешка, Исланд, Швајцарија, Лихтенштајн, Монако, Андора, Сан Марино и Ватикан.

Тоа значи дека во следниве денови доколку Холанѓаните не ги разлабават мерките, Македонија на 21-ви против Холандија ќе може да има поддршка само од Македонци кои живеат во горенаведените земји.

„Во врска со претстојниот фудбалски натпревар помеѓу Македонија и Холандија, ве информираме дека забраната за патување во ЕУ за граѓани од трети држави (вклучувајќи ја и Македонија) е сѐ уште во сила. Може да патувате во Холандија само доколку спаѓате во една од категориите кои се изземени од забраната за патување“, стои во соопштението на холандската амбасада во Македонија.

https://www.facebook.com/NLinSkopje/posts/4352275448137118

Во Букурешт пак за сега останува на сила одлуката за 33% од капацитетот на националната арена која собира 55.000 гледачи и се очекува потврда или одбивање на одлуката за зголемување на бројот на фанови.

Билети за првиот натпревар на Македонија против Австрија кој се игра на 13-ти овие денови имаше во слободна продажба на сајтот на УЕФА.