27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Богдановиќ: Дрвата ги исековме зошто беа шупливи во внатрешниот дел !!!

Богдановиќ: Дрвата ги исековме зошто беа шупливи во внатрешниот дел !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

И покрај објаснувањето на градоначалникот, „масакрот“ на дрвјата на улицата Орце Николов, како што го нарекоа граѓаните по социјалните мрежи, предизвика голем гнев кај јавноста, но и кај здруженијата загрижени за здравото живеење во Скопје.

Дел од дрвjата на улицата Орце Николов, кои деновиве беа исечени, биле шупливи, а дел немале корени иако изгледале здрави и биле опасни за безбедноста на минувачите затоа што при посилен ветар можеле да паднат. Ова го тврди градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, кој нагласи дека до Град Скопје биле стигнати многу дописи од жители на оваа улица поради тоа што од дрвјата паѓале и се кршеле гранки.

„На улицата Орце Николов има 171 дрво, решение има за 13, а вчера беа отстранети осум стари и шупливи дрвја. Кога се прави толкава реконструкција, нормално е да се отстранат и дрвјата што се стари и небезбедни и да се заменат со нови“ – рече Богдановиќ.

РЕКЛАМА

Одговарајќи на новинарско прашање на вчерашната прес-конференција, тој рече дека дрвјата се проценети инаку не би можело да биде издадено решение за нивно отстранување. Богдановиќ објасни дека при процена на дрвјата се утврдува дали тие треба да бидат поткастрени, да им биде отстранета некоја гранка или доколку не можат да се спасат, се отстрануваат и на нивно место се засадуваат нови.

„Масакрот“ на дрвјата на улицата Орце Николов, како што го нарекоа граѓаните по социјалните мрежи, предизвика голем гнев кај јавноста, но и кај здруженијата загрижени за здравото живеење во Скопје.

- Реклами -