18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСо дресовите го пpeкpшивте Преспанскиот договор“: Грција со реакција до УЕФА за...

Со дресовите го пpeкpшивте Преспанскиот договор“: Грција со реакција до УЕФА за дресовите на македонските репрезентативци

Само неколку часа пред почетокот на Европското првенство во фудбал, грчкиот министер за спорт, Лефтерис Авгенакис, испрати писмо со жалба до претседателот на Сојузот на европските фудбалски сојузи (УЕФА), Александар Чеферин, за името што го користи Македонија на дресовите на репрезентативците., пишува Ekathemerini

Авгенакис го изрази приговорот на Атина кон знакот ФФМ (за Фудбалската федерација на Македонија) на дресот на репрезентацијата, велејќи дека иако договорот за името потпишан со Грција во 2018 година не утврдува јасно правила за употреба на кратенки, вообичаена практика е да користете кратенки на меѓународно признато име на една земја, во овој случај Република Северна Македонија.

Грчкиот официјален претставник рече дека земјата може да го покаже своето име како НМ или РНМ, но не и ФФМ, што не ја содржи ознаката договорена според Договорот од Преспа во 2018 година.

Тој исто така побара УЕФА да го испита името на фудбалскиот сојуз на земјата, Фудбалската федерација на Македонија, велејќи дека тоа е спротивна на договорот за името. Извор: инфомакс.мк

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...