15.3 C
Ohrid
четврток, јуни 17, 2021
Почетна Македонија Со дресовите го пpeкpшивте Преспанскиот договор“: Грција со реакција до УЕФА за...

Со дресовите го пpeкpшивте Преспанскиот договор“: Грција со реакција до УЕФА за дресовите на македонските репрезентативци

Translate (Eng):[gtranslate]

Само неколку часа пред почетокот на Европското првенство во фудбал, грчкиот министер за спорт, Лефтерис Авгенакис, испрати писмо со жалба до претседателот на Сојузот на европските фудбалски сојузи (УЕФА), Александар Чеферин, за името што го користи Македонија на дресовите на репрезентативците., пишува Ekathemerini

Авгенакис го изрази приговорот на Атина кон знакот ФФМ (за Фудбалската федерација на Македонија) на дресот на репрезентацијата, велејќи дека иако договорот за името потпишан со Грција во 2018 година не утврдува јасно правила за употреба на кратенки, вообичаена практика е да користете кратенки на меѓународно признато име на една земја, во овој случај Република Северна Македонија.

Грчкиот официјален претставник рече дека земјата може да го покаже своето име како НМ или РНМ, но не и ФФМ, што не ја содржи ознаката договорена според Договорот од Преспа во 2018 година.

РЕКЛАМА

Тој исто така побара УЕФА да го испита името на фудбалскиот сојуз на земјата, Фудбалската федерација на Македонија, велејќи дека тоа е спротивна на договорот за името. Извор: инфомакс.мк

 

- Реклами -