22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Meрkо ја навреди новинарката- Не си писмена...(Видео)

Градоначалникот Meрkо ја навреди новинарката- Не си писмена…(Видео)

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, денеска на прес конференција, информациите дека во Струга има дивоградби ги оцени како шпекулавција, а новинарката од Алфа телевизија ја нарече неписмена.

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, денеска на прес конференција, информациите дека во Струга има дивоградби ги оцени како шпекулавција, а новинарката од Алфа телевизија ја нарече неписмена.

И покрај информацијата за постоењето на 65 дивоградби долж крајбрежјето, а во извештајот на Државниот завод за ревизија е наведено дека има постапки за легализација на бесправни објекти во крајбрежен појас, но и куќи, Мерко упорно тврди дека тоа се шпекулација, притоа навредувајќи ги новинарите.

Еве ја комуникацијата помеѓу Мерко и новинарката.

Мерко: Тие се шпекулации и тоа големи шпекулации. Одете вие имате 500 во Охрид, имате 12 локали во најзаштитениот дел на изворите во Свети Наум.

Новинарката: Одговорете за вашиот дел!

Мерко: Слушај сега, а бе слушај сега, ти викаш едно, јас велам друго, овде нема дивоградби.

Новинарката: Ако општината не знае што гледа, и Државен завод за ревизија имаше извештај во којшто стои дека имаме над 2.000 дивоградби и тие не знаат што прават? Пак шпекулирате. Официјален извештај градоначалник од Државен завод за ревизија.

Мерко: Ама ти пак шекулираш.

Новинарката: Писмена сум знам да читам.

Мерко: Не си!

Новинарката: Вие како пописмени од мене кажете! Сите тие дивоградби се пред 2011-та.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...