23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Васил Гарванлиев ќе ја предводи Г Е Ј парадата во Скопје на...

Васил Гарванлиев ќе ја предводи Г Е Ј парадата во Скопје на 26 јуни.

Translate (Eng):[gtranslate]

Васил Гарванлиев ќе застане на чело на вториот прајд во земјава, кој под мотото „Вон ѕидовите“ ќе се одржи на 26 јуни во Скопје. Втората парада на гордоста е во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Кочо Андоновски, член на организацискиот одбор, денеска на прес-конференција рече дека одлучиле годинава да се одржи втората парада откако спласна пандемијата и мерките се олабавени. Посочи дека парадата ја посветуваат на сите нивни поддржувачи, кои ќе присуствуваат на неа и на сите кои нема да присуствуваат поради различни причини.

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска рече дека поучени од првата парада, што се одржа пред две години уште пред десеттина дена одржале средба со министерот за внатрешни работи и добиле потврда за посветеноста која ќе ја има МВР за да се обезбеди највисоко ниво на сигурност на сите учесници на парадата.

РЕКЛАМА

ќе застане на чело на вториот прајд во земјава, кој под мотото „Вон ѕидовите“ ќе се одржи на 26 јуни во Скопје. Втората парада на гордоста е во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Кочо Андоновски, член на организацискиот одбор, денеска на прес-конференција рече дека одлучиле годинава да се одржи втората парада откако спласна пандемијата и мерките се олабавени. Посочи дека парадата ја посветуваат на сите нивни поддржувачи, кои ќе присуствуваат на неа и на сите кои нема да присуствуваат поради различни причини.

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска рече дека поучени од првата парада, што се одржа пред две години уште пред десеттина дена одржале средба со министерот за внатрешни работи и добиле потврда за посветеноста која ќе ја има МВР за да се обезбеди највисоко ниво на сигурност на сите учесници на парадата.

- Реклами -