34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаMакедонскиот јазик ќе се слушне и во Холивуд: Актерката Симона Живковска во...

Mакедонскиот јазик ќе се слушне и во Холивуд: Актерката Симона Живковска во филмот „Црната вдовица“ зборува на македонски јазик.

На 9 јули блокбастерот „Црната вдовица“ ќе ја има својата премиера, а во него за првпат глуми и една Македонка. Имено, на своите профили на социјалните мрежи, Симона Живковска гордо го објави кусото видео со сцена од филмот „Црната вдовица“ каде глуми покрај Скарлет Јохансон, актерката која го игра главниот лик.

Воедно овој филм е прв од ваков вид во кој се слуша македонскиот јазик, бидејќи Симона со својата филмска партнерка (додека ја бркаат Црната вдовица) комуницира токму на македонски.

 

Во филмот таа не само што има оружена пресметка со Наташа Романов, односно Црната вдовица, туку и ја брка на мотор низ Лондон, додека Наташа и партнерката бегаат со автомобил.

„Остана уште малку! Не можам да дочекам да го видите ова! Новина е и дека зборувам на мојот мајчин јазик – македонски“, напиша Симона во објавата на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simona Zivkovska (@simonazivkovska)

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...