Грција ги олабави ограничувањата за македонските туристи: Од утре може да летувате и со РАПИД тест

Грција ги олабави ограничувањата за македонските туристи. Деца до 12 години од утре ќе може да патуваат без ПЦР тест, а останатите наместо досегашните ПЦР тесотови, ќе можат да приложа таканаречен брз ковид- тест.

Согласно ваквата одлука, Македонија и понатаму е на листата држави за кои важи исклучокот од забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, пренесува МИА. Ова значи дека за патување кај јужниот сосед сите граѓани над 12 години можат да се приложи сертификат за вакцинација, 14 дена по примената втора доза, негативен резултат од ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето или негативен резултат од брз тест до 48 часа пред пристигнувањето во Грција, или пак потврда за прележан коронавирус, како и да се попоплни задолжителниот формулар.

Промените вчера ги најави заменик -министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хар-да-љас, а денеска ги потврди Министерството за туризам. одлуката важи од утре до 28 јуни

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here