22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветПознатитиот светски диџеј Дејвид Гета ги продаде своите песни за 100 милиони...

Познатитиот светски диџеј Дејвид Гета ги продаде своите песни за 100 милиони долари..

Еден од најпознатите светски диџеи и продуценти на електронска музика, Дејвид Гета, ги продаде своите песни на „Ворнер брос“ за 100 милиони долари. Во договорот меѓу компанијата и францускиот музичар се вклучени и идните песни на Гета.

Голем број музичари, како Боб Дилан, Пол Сајмон и Шакира, се решија на ист ваков потег за време на пандемијата.

Гета (52) е една од најзначајните фигури во поп и денс музиката во 21. век. Тој досега продал повеќе од 50 милиони албуми, а неговите песни се стримувани над 14 милијарди пати. Кариерата ја почна како диџеј во Париз и Ибица, а првиот број еден хит во Велика Британија го имаше во 2009 година.

„Реткост е еден музичар не само да дефинира еден жанр, туку и да го трансформира. Дејвид го прави тоа веќе две децении. Тој и натаму има извонредно влијание врз еволуцијата на денс музиката и постојано промовира нови вокали“, соопшти „Ворнер брос“.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...