23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Забава „Шутни ама немој пресилно“: На овој остров фудбалерите мора да бидат многу...

„Шутни ама немој пресилно“: На овој остров фудбалерите мора да бидат многу внимателни кога игаат фудбал.

Translate (Eng):[gtranslate]

Хенингсвер е мало рибарско село во Норланд во Норвешка. Во селото се наоѓа еден терен кој ги привлекува љубителите на спортот, но и оние кои сакаат необични работи.

Стадионот Хенингсвер се наоѓа на несекојдневно место среде островот на кој живеат околу 500 луѓе. Иако се нарекува стадион на теренот нема ниту трибини.

Постојат многу импровизирани места за седење што стадионот Хенингсвер го прават едно од најпосетуваните места.

РЕКЛАМА

Теренот е опкружен со остри карпи, а освен теренот на тој мал простор постои “асфалтирана лента“ за малкуте гости кои се постојани.

Овој остров кој припаѓа во групата Лофотски острови со копното бил поврзан во 2007-та година, а поради тоа често се наоѓа на листата на места кои мора да ги посетите.

 

- Реклами -