19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаИграта со Хoландија за момент запре: Целиот стадион му се поклони...

Играта со Хoландија за момент запре: Целиот стадион му се поклони на големиот Горан Пандев

Во 68-та минута од третиот дуел од групата Ц на Европското фудбалско првенство, триесет и осумгодишниот Горан Пандев, легендата на македонскиот и балканскиот фудбал, ја напушти играта и се збогуваше со националниот дрес.

Стадионот „Јохан Кројф“ во холандската престолнина за момент запре и му се поклони на нескршливиот голем фудбалер. Френки Де Јонг, Ванјалдум, Франк Де Бур, навивачите на Холандија, па дури и Весли Снајдер, со кого Пандев ја покори Европа со Интер во 2010 години, на достоинствен начин го испратија „Ел Гранде“ надвор од игра.

Кога една исклучително фудбалска нација, со огромна историја и култура ќе потстане и со овации ќе испрати порака, тогаш можеме сите да сфатиме каква големина го носела „црвено-жолтиот“ дрес во изминатите две децении.

MMС

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...