11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаЗабаваКај нас го носат баби а во светот даваат 2.500 евра за...

Кај нас го носат баби а во светот даваат 2.500 евра за овој фустан

Фустаните со цветни дезени кои и денеска ги носат нашите баби, а во осумдесетите години биле голем хит во поранешна Југославија, денеска се продаваат за повеќе од 2.000 евра.
Имено, неодамна по интернет почна да кружи фотографијакоја го насмеа целиот регион. На неа споени се две баби и манекенка, кои се во скоро исти фустани со цветни дезени.
Тоа не би било чудно да фустаните на нашите баби не се купени некаде на пазар и ги носат каде и да одат, на пазар, на нива, во комшии и најверојатно се платени 500-600 денари, додека фустанот кој го носи манекенката е од познатот бренд „Ив Сен Лорен“ и чини неверојатни 2.515 евра.
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...