22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКатимерини - Навивањето за Македонија ја прелеа чашата кај грците - Лути...

Катимерини – Навивањето за Македонија ја прелеа чашата кај грците – Лути на Заев замрзнаа 3 договори од договорот од Преспа

“Денеска од стадионот во Амстердам давам силна поддршка на македонската фудбалска репрезентација. Благодарност до холандскиот премиер Марк Руте за поканата заедно да го следиме натпреварот. Без разлика на резултатот од мечот, од денес МКД и NED се уште поблиски.” напиша Заев во твитот

Премиерот Зоран Заев, гледајќи го натпреварот од Европското првенство во фудбал меѓу Македонија и Холандија, на својот профил на Твитер објавил дека заедно со Марк Руте навива за македонските репрезентативци, што предизвикало лутина кај Атина.

Според Катимерини заради овој твит грчката влада нема да ратификува 3 договори и истакнаа дека фудбалот било најосетливото прашање за грците а чашата ја прелеело навивањето за Македонија . Според весникот владејачката партија имала големи противречности за македонскиот јазик  и идентитет во договорот од Преспа но морале да го прифатат а сега бараат од Заев да игра по правилата и да не праќа мешани сигнали.

 

 

 

 

 

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...