15.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија ОСМАНИ: Во химната голем дел граѓани не се споменуваат

ОСМАНИ: Во химната голем дел граѓани не се споменуваат

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во „Клик Плус“ на ТВ21 ги демантираше пишувањата во медиумите во кои се велеше дека лидерот на ДУИ преговара со премиерот Зоран Заев за промена на химната, знамето и грбот.

„ И јас можам да демантирам дека Ахмети рекол такво нешто, и тоа е несериозно пренесување на изјава која е за пред 20 години кога се разговарало за знамето, за химната, за грбот. Згора на тоа имаше промена на грбот. Но, нема такви преговори, а очигледно е дека прашањето на химната не е инклузивен елемент во државата, и тоа го чувствувате на спортските натпревари кога се не спојува, освен химната каде еден голем дел од граѓаните не се гледаат внатре, не се споменуваат. А, ние градиме едно мултиетничко општество за кое сите ни завидуваат“, вели Османи.

РЕКЛАМА