15.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Рама - Му реков на Зоран се надевам дека бугарите нема да...

Рама – Му реков на Зоран се надевам дека бугарите нема да бараат да се викате Западна Бугарија

Translate (Eng):[gtranslate]

Сега одеднаш се појавува Бугарија и бара нешто повеќе. Му реков на Зоран се надевам дека нема да бараат да се наречете Западна Бугарија, затоа што тогаш ќе треба да се вратите пак кај Грците да преговарате“, рече Рама.

Заев кажа дека денес Европа има проблем, а проблемот е самата ЕУ.

„Брисел ни порача дека ЕУ не успеа да најде начин да ја обезбеди заслужената интеграција на Западен Балкан. Е тоа е проблемот. Тоа што 26 земји членки на ЕУ не успеваат да спречат блокада на една земја членка, тоа е проблем на Европа предизвикан од самата ЕУ“, изјави Заев.

РЕКЛАМА