22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Идентитетот е бетониран -За цел свет сме Македонци од Северна Македонија,...

Заев: Идентитетот е бетониран -За цел свет сме Македонци од Северна Македонија, ФИРОМ е минато

Пратеничката Ане Лашкоска од ВМРО-ДПМНЕ, во рамки на пратеничките прашања на седницата на Собранието, го праша премиерот Зоран Заев зошто, откако грчката влада се налути затоа што фудбалската репрезентација тој ја именуваше како македонска, вчера се корегираше велејќи дека направил грешка и ѝ се извини на Грција. Заев објаснувајќи ги одредбите од Преспанскиот договор рече дека е коректно што признал дека направил грешка со „македонска фудбалска репрезентација“  и порача пратеничката да не се грижи за идентитетот, зашто ФИРОМ е минато.

„Нели придавката македонска е дозволена со Преспанскиот договор, а именувањето со Северна Македонија се однесува на државни институции, а ФФМ не е тоа, и зошто велевте дека македонскиот идентитет е бетониран, кога има информации дека се преговара и за тоа? До каде ќе одите со понижувањето на македонскиот народ? Едни изјави давате дома, а други во странство”, рече Лашкоска во прашањето упатено до Заев.

„Едни изјави дома, а други надвор дава вашиот лидер Мицкоски. Јас тоа што го кажав, го кажав дома. Јас го преговарав Преспанскиот договор, тој е преточен во закон, и точно знам какви се одредбите. Самите кажавте дека Северна Македонија не важи како придавка. И точно е тоа. Но, кога велите – фудбалска репрезентација на… да, таа е на Северна Македонија. Коректно е кога ќе се згреши да се признае. Да, бетониран е македонскиот идентитет. Денеска и за грчките политичари нема дилеми кога се употребува северна, а кога Македонец, македонски. Порано за цел свет бевме ФИРОМ, само дома Република Македонија. Денес за цел свет сме Северна Македонија, за цел свет сме Македонци кои говорат македонски јазик. За идентитските прашања, нема преговори и нема да има преговори”, одговори Заев.

„Во ваш стил одговоривте – закукулено, замумулено… Критична е работата за идентитетските прашања, останува уште да санкционирате граѓани кога на социјалните мрежи пишуваат Македонија”, возврати Лашкоска и рече дека нема дополнително прашање за премиерот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...