19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Со Бугарија говориме слични, но различни јазици

Заев: Со Бугарија говориме слични, но различни јазици

Премиерот Заев од собраниската говорница денеска ги објаснуваше ставовите за користењето на придавката „македонски“, како и за суштината на преговорите со Бугарија.

Со Бугарија говориме два слични, но различни јазици, порача денеска од Собранието премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање. Тој соопшти дека токму таква формулација се наоѓа во португалскиот предлог за надминување на спорот со соседната држава.
„Во однос на јазикот стои дека говориме два слични, но различни и меѓународно признати јазици“, тврдеше Заев и порача дека не се преговара за идентитетот и јазикот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...