21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Исти како Ефенди Цанде, од Солунски Патрдии: `Битолски матурант со два пајтона...

Исти како Ефенди Цанде, од Солунски Патрдии: `Битолски матурант со два пајтона си го направи ќејфот

Translate (Eng):[gtranslate]

Битолчанецот Петар Атанасовски, матурант од техничкото СОУ Ѓорги Наумов од Битола за неговата матура со два пајтона си го направи ќефот вртејќи цел круг околу Битола.

Во едниот пајтон на славниот пајтонџија Манди беше тој, во другиот музиката и заедно продефилираа низ битолските улици и чикмаци како на времето пред сто години кога во Битола баш со истиот пајтон се возеше големиот султан Мехмет Решат Петти, сниман од големиот Манаки.

Желбата му била да помине со три пајтони како во познатата песна Ако одам во Битола на битолскиот автор Петар Калица но не успеал да најде уште еден.

РЕКЛАМА

Но нас искрено повеќе ова ни личи како драмата СОЛУНСКИ ПАТРДИИ со Ефенди Цанде.

ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО:

извор: babambitola.mk

- Реклами -