11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаЗабаваЕмилија: Кога возам со моето Фиќо мажите извикуваат, те молам омажи се...

Емилија: Кога возам со моето Фиќо мажите извикуваат, те молам омажи се за мене..

За едно од најпопуларните возила во некогашна Југославија, добро познатото „фиќо“ и понатаму има голем број на приказни, а некогаш ова беше и многу вреден мираз. Сепак, со оглед на тоа што времињата се менуваат „фиќо“ стана вистински раритет, па оттаму Емилија Тодоровиќ од Ужице во идниот брак ќе внесе многу голема вредност. Таа е вистинска атракција со својот жолт убавец.

Емилија, која има 28 години, вели дека и требало доста време од автоматски да се префрли на рачен менувач, но и дека сега ова возило не би го менувала ниту за еден друг модерен автомобил.

„Ми требаше многу трпение, а особено на мојот татко кој се возеше со мене и одговараше на сите мои прашања. Сега толку многу се навикнав што не знам дали би можела да возам некој понов автомобил“, вели Тодоровиќ.

Падна и понуда за брак

Таа вели дека нејзините сограѓани имаат само пофални зборови, а поради возењето на овој автомобил неодамна падна и една необична понуда за брак.

„Бев на семафор, но морав малку да се вратам во рикверц бидејќи се изгаси зленеото светло за мојот правец, а потоа ми пријде еден господин, претпоставувам дека му е необично млада жена да вози фиќо и уште без грешка да уфрли во рикверц бидејќи на овој жолтко е малку посложена работа и потоа од сред улица извика – Омажи се за мене“!

Во семејството од 1979 година

Овој автомобил има веќе 42 години. Во семејството Тодоровиќ стигнал ненандејно и како секоја принова имал посебен третман и поради тоа уште е во добра состојба.

„Во нашата куќа пристигна во 1979 година бидејќи на моето семејство му беше неопходен автомобил. Нарачавме „лада 1600“, но во тоа време се чекаше долго автомобилот да пристигне кај нас. Нас многу ни беше потребен автомобилот, па татко ми отиде во Севојно и зема фиќо, но се погоди така што и ладата пристигна во брзо време. Татко ми главно го возеше поголемиот автомобил, а јас како и многумината млади тогаш фиќото и она што е најважно во зима никогаш не е возено туку секогаш паркирано во гаража“, вели таткото на Емилија, Предраг Тодоровиќ.24Auto.Mk

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...