23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Скопје -Каменуван и вандализиран српски автобус кој превезувал руски туристи

Скопје -Каменуван и вандализиран српски автобус кој превезувал руски туристи

Translate (Eng):[gtranslate]

Туристички автобус на српски автопревозник, кој превезувал руски туристи, бил каменуван и ограбен во Скопје, дознава Блиц.

Како што вели менаџерот за сообраќај на таа компанија за Блиц, руски граѓани патувале во земјите од регионот – Србија, Црна Гора, Албанија и Македонија. По пристигнувањето во Скопје, автобусот бил паркиран во центарот на градот, додека туристите и возачот заминале на ноќевање. Сепак, следниот ден, поточно утрово во 7 часот, се случил инцидент што ги вознемирил туристите и го загрозил патувањето.

Непознати сторители го оштетиле возилото и со цигли ги искршиле стаклата. Покрај тоа, бил провален автобусот и биле украдени личните работи на патниците и на возачите кои биле оставени во возилото.

РЕКЛАМА

Сè уште не е утврдена причината за ваквиот вандалски чин. Полицијата во Македонија работи на расветлување на случајот

Веднаш по пријавата, полицијата и екипата за форензика излегле на терен и извршиле увид.

- Реклами -